Navštívit Držovice se vyplatí

Při cestách po naší krásné zemi turisté často navštěvují známá města. Samozřejmostí je návštěva Prahy. Naše stověžatá matička Praha je určitě tou nejprofláklejší turistickou destinací v České republice. Ale i Praha začíná pomalu ztrácet své kouzlo. Různí pouliční prodejci, kapsáři, nepoctiví majitelé restaurací a taxikáři na tom mají lví podíl.1024px-Map_CZ_-_district_Prostejov

Ti znalejší se vypraví například do Českého Krumlova. Tento klenot jižních Čech není až tak turisticky vytížen a rozhodně zde nepotkáte davy turistů. Český Krumlov má nádherné historické centrum, které nabízí krásné výhledy na řeku Vltavu.

Ti nejodvážnější se vypraví i na Moravu, která je turisty mnohdy nespravedlivě opomíjena. Takové Brno má určitě co nabídnout. Ve funkcionalistické vile Tugenhat z počátků 30. let 20. století se každý den pořádají prohlídky jedinečného interiéru vily a krásných zahrad. Po prohlídce se můžete zajít podívat na kopec Špilberk, kde stojí stejnojmenný hrad. Odměnou za strmý výstup vám bude krásný výhled na město.

Krásy Olomouce, nádherného historického města (je také na seznamu památek UNESCO), vás zaručeně uchvátí. Sloup svaté trojice na zdejším náměstí nenechá chladnými ani ty největší kulturní barbary.

Za návštěvu stojí i Ostrava, průmyslové město na severovýchodě Moravy. Cihlové budovy průmyslových areálů z počátku 20. století mají určité kouzlo a ve vzduchu je cítit pot ostravských havířů rubajících černé uhlí v místních dolech.

Nejnovějším přírůstkem na tento výčet úchvatných měst je obec Držovice. Pravděpodobně jste o ní nikdy neslyšeli, ale je to tak. Držovice se nachází asi 20 kilometrů od Olomouce. Jde o jednu z nejdéle osídlených oblastí ve střední Evropě a našla se zde spousta pozůstatků po obydlích Germánů, Keltů i našich slovanských předků. Již 20 let zde probíhá jeden z největších archeologických projektů v Evropě, rekonstrukce keltského oppidia. Používají se zde pouze dobové nástroje a metody stavby a každý návštěvník, který se nebojí ušpinit si ruce, je vítanou pomocí. Můžete tak zažít nezapomenutelné věci. Už jste například někdy zorali pole s volským spřežením? Že ne? Tak tady máte příležitost.