V malebné dolině kousek od Olomouce leží vesnička Držovice. Člověk má při návštěvě pocit, jako by se ocitl v pohádce. Nabílené stěny historických domků přímo září v odpoledním sluníčku. Na lavičkách pod doškovými střechami místní tety klábosí o tom, co se nového událo. Psi se líně povalují a z nedalekého statku se ozývá ržání koně. Tohle jsou Držovice, ta nejmoravštější z moravských vesnic.

V okolních lesích se buky líně pohupují ve větru a šumění listů přímo hladí po duši. Nespočet malých křišťálově čistých potůčků zurčí krajinou a slévá se do větších bystřin. Otužilejší jedinci mohou v letních měsících využít jejich ledového ochlazení, ti hladoví zase ocení čerstvě vyloveného pstroužka s česnekovou nádivkou na grilu. Na kopci Dražáku se nachází nově zrekonstruovaná rozhledna, ze které se po dlouhém výstupu naskytne široký výhled do okolí. Za jasných dnů se ostrozrakým jedincům podaří zahlédnout i věže olomouckých kostelů.Dominicana-Altos_de_Chavon

Držovice mají spoustu cyklostezek vedoucích nádhernou přírodou. Můžete se na nich vypravit na kole, na in-line bruslích nebo třeba jen pěšky s kočárkem. Žízní určitě trpět nebudete, na trasách najdete spoustu restauračních zařízení a tam kde stezky křižují říčku Držovičku, si můžete zchladit bolavé nohy.

Pokud vás již začalo nudit kochání se přírodou, je na čase zapadnout do některé z držovických hospůdek na vychlazenou desítku a guláš se šesti. Ubytovat se můžete v některém z místních penzionů nebo můžete využít jedinečné příležitosti přenocovat jako staří Keltové v místním historickém areálu pod širým nebem. Nic se nevyrovná usínání s pohledem na hvězdami prozářenou oblohu s hřejícím táborákem za hlavou.

Ať už jste sportovec, milovník přírody nebo si jen chcete odpočinout od strastí světa, vydejte se do Držovic a rozhodně neprohloupíte. Po týdnu v této malebné moravské vesničce se budete cítit jako znovuzrozený. A pokud se vám po Držovicích bude náhodou někdy stýskat, není problém navštívit je znovu. Místní vás určitě rádi uvidí.