Držovice jsou správná moravská vesnice, a jako v každé správné moravské vesnici se i zde řeší staré dobré vesnické eskapády. V obci, která má asi jenom 1500 obyvatel, se nic neutají.

Jednou do vesnice přijel představit svůj nový divadelní kus známý putovní soubor Járy Cimrmana. Říká se, že v po úspěšném představení se v žáru oslav, které se táhly až do brzkých ranních hodin, Držovický starosta zapletl s jednou členkou souboru. Problém je v tom, že členy souboru Járy Cimrmana jsou pouze muži a ženské role v představeních ztvárňují muži oblečení v ženských šatech. Ten večer hrál ženu pouze herec Láďa Potměšil. Pan starosta měl asi druhý den své ženě co vysvětlovat. Láďa Potměšil se při dotazech novinářů na daný incident pouze usmíval.village-676755_960_720

Držovické zemědělské družstvo mělo na začátku roku 2014 veliký problém s dodávkou mléka. Zdejší dojnice ho neprodukovaly dostatek. Ministerstvo zemědělství se tedy rozhodlo o vyzkoušení radikální nové metody podpory aktivity kravských mléčných žláz právě zde v Držovicích. Tato metoda spočívá v tom, že krávám se přehrává klasická hudba. Držovický tříčlenný orchestr se tedy dal neúnavně do práce. Jejich diváky nebyly jen dojnice, bizarní pohled na orchestr v kravíně přilákal návštěvníky z celé země. Jestli má klasická hudba příznivý vliv na produkci mléka dodnes nevíme, ale rozhodně má příznivý vliv na turistický ruch.

Aby místní farář zvýšil návštěvnost kostela, rozhodl se v sakristii vybudovat pivní výčep. Dostal se kvůli tomu sice do křížku s olomouckým biskupem, ale po vášnivé diskuzi se dohodli na měsíční zkušební době a pokud by se návštěvnost držovického kostela zvedla více než dvakrát, farář by si mohl výčep v sakristii ponechat. Návštěvnost se dokonce zvedla více než pětkrát a olomoucké biskupství již nyní střádá prostředky pro vybudování sítě kostelních pohostinství v celém Olomouckém kraji.

Držovice jsou sice malou vesnicí, ale rozhodně tam není nuda.