Chcete zažít opravdový a nefalšovaný kulturní zážitek? Myslíte si, že vám jej poskytne taková vábnička na turisty, jako je Praha? Samozřejmě, Praha má rozhodně co nabídnout, ale na poli kultury a umění je nový hráč, menší, ale o to dravější.

Držovice zaznamenaly v posledních dvaceti letech ohromný kulturní boom. Může za to nalezení asi 3000 let starého keltského opidia v poměrně zachovalém stavu. Byl vypracován projekt na jeho obnovu s pomocí původních stavebních metod a nástrojů. Od té doby se do Držovic hrnou archeologové a další odborníci z celého světa a z Držovic se stalo moravské centrum kultury.

S pomocí projektů Evropské Unie zde byla vybudována muzea, kde jsou umístěny nesčetné exponáty z vykopávek, repliky maleb a dokonce i živí herci návštěvníkům ukazují, jak se na našem území žilo před dlouhými časy.

Nejvýznamnějším exponátem, který můžete v Držovicích spatřit, je proslulá Držovická Venuše. Jde o asi 3 metry vysokou hliněnou sochu, podle starých keltů, dokonalé ženy. Týmu restaurátorů trvalo přibližně 15 let než ji plně obnovili, ale jejich úsilí se vyplatilo. Když byla roku 2011 slavnostně odhalena, sklidila obdiv a úžas celého světa.

Dále jsou Držovice vyhledávaným místem pro různé hudební festivaly. V místním dobovém obnoveném amfiteátru se skoro každý týden pfrench-village-1215266_960_720ořádají koncerty pod širým nebem. Držovická umělecká galerie vystavuje úchvatná díla mladých moravských umělců, kteří si mnohdy berou inspiraci z nádherného olomouckého kraje.

Držovickou přírodu a areál opidia často využívají filmaři pro natáčení různých historických a dokumentárních snímků. Do Držovic se již podívaly i takové hvězdy jako Charlize Theron nebo Mel Gibson a v rozhovorech si tuto malou vesničku nemohli vynachválit. Pokud se do Držovic vypravíte zrovna v době natáčení nějakého snímku, možná se na vás usměje štěstí a budete vybráni mezi komparz a máte šanci se objevit na velkém plátně.

Ať už jste nadšenec do historie, hudby nebo filmů, Držovice jsou místo pro vás.