Co si nesmíte nechat ujít při návštěvě obce Držovice

Držovice jsou bez pochyb skvělou a v posledních letech hodně oblíbenou turistickou destinací. Když se vydáte na výlet do Držovic, samozřejmostí je, že křížem krážem projdete celou vesničku, zastavíte se na pivo v místní hospodě a třeba také podniknete cyklistický výlet přes Držovice do okolních vesnic. Právě v okolí Držovic se nachází spousta zajímavých míst, které byste si neměli nechat ujít.

Arboretum ve Vrahovicích9009482286_f3e365b639_b

Kousek od Prostějova se nachází obec Vrahovice, kde v roce 2014 byla dokončena výstavba arboreta. Arboretum je latinský název pro zvláštní botanickou zahradu specializující se na výzkum a pěstění dřevin. Arboretum ve Vrahovicích, jehož budování bylo zahájeno již v roce 2010, se rozprostírá na pozemcích ve Vrahovické ulici u říčky Romže a má parkovou úpravu. Aktuálně je arbotetum přístupné veřejnosti.

Bernovský mlýn

Bernovský mlýn se také nachází na břehu říčky Romže v Olomouckém kraji v okolí Prostějova. Mlýn je vzpomínkou na zdejší středověkou vesnici, jejíž název byl odvozen z německého osobního jména Bern. Vesnice se zde pravděpodobně nacházela před 15. stoletím, zmínky z let 1466 a 1499 již o místu mluví jako o pusté vsi. Datum výstavby mlýna tak sahá do 13. století, v současné době poblíž mlýna začíná chatová lokalita.

Brodek u Prostějova

Barokní zámek byl postaven na počátku 18. století vídeňským architektem J.B. Fischerem pro Pavla Karla z Kleinburgu. Budova má tvar obdélníku, ve vstupním průčelí se nachází sloupový portikus, přičemž během let existence zámek byl několikrát přestavěn. Po konfiskaci v roce 1945 byl mobiliář zámku rozkraden, později se využíval jako skladiště a chátral. Teprve v roce 1992 zámek získal v restituci hrabě Richard Belcredi, který se pustil do renovací a obnov zámku Brodek.

Cukrovar v Čelechovicích na Hané

Jedná se o jeden z prvních cukrovarů na Moravě, který vznikl v roce 1839 přebudováním tehdejšího pivovaru. Cukrovar bývával velmi významným podnikem na Hané, dnes se z něj však stala zřícenina.