Co byste měli vidět v okolí obce Držovice

Prostějov

Město Prostějov leží v Olomouckém kraji na západním okraji Hané ve výšce 225 m nad mořem. Historické jádro Prostějova, ve kterém žije něco málo přes 40 tisíc obyvatel, bylo v roce 1990 vyhlášeno městskou památkovou zónou. V centru města se nachází náměstí T. G. Masaryka, jehož dominantním prvkem je Nová radnice s 66m vysokou věží a orlojem.Držovice_čp._12

Významným historickým mezníkem města Prostějov je židovská komunita, která se zde nacházela – mezi 18. a 19. stoletím byla druhou nejpočetnější komunitou na Moravě. Pokud se zajímáte o historii židovského města, kterému se přezdívalo Hanácký Jeruzalém, podívejte se na film z roku 1983 Zámek Nekonečno, jenž je k nalezení na YouTube.

Město je úzce spojováno s textilní výrobou, která se zde začala rozvíjet ve druhé polovině 19. století. První dílnu na výrobu oděvů založil v Prostějově žid Mořic Mandl. Podniku rodiny Mandlových se velmi dařilo, a tak o několik let později otevřeli Mandlové v Prostějově konfekční továrnu.

Muzeum Prostějovska

Při návštěvě Prostějova nezapomeňte zavítat do Muzea Prostějovska, které se nachází přímo v centru města na náměstí T. G. Masaryka. V muzeu můžete vidět některou ze stálých expozicí věnovaných historii města Prostějov. Muzeum Prostějovska nabízí návštěvníkům sbírky, týkající se botaniky, geologie, archeologie či literární památky. V prostorách muzea zhlédnete historické hodiny, život a dílo Jiřího Wolkera a mnoho dalších muzejních exponátů.

Lázně Slatinice

Při návštěvě obce Držovice a okolního Prostějova zavítejte i do lázni Slatinice, které se nachází napůl cesty mezi Olomoucí a Prostějovem. Malebná vesnička Slatinice je domovem nejstarších moravských lázní, působících již od šestnáctého století. Mezi zahájením první lázeňské léčby v roce 1558 a stavbou první lázeňské budovy (1733) však uplynulo téměř dvě století. Původní architektura lázeňské budovy je návštěvníkům k vidění dodnes. V historické místnosti můžete zhlédnout restauraci, jídelnu a další. Doporučujeme vyzkoušet místní lázeňské procedury. Slatinice se specializují na nemoci pohybového aparátu, bolesti zad, a také na lidi s artrózou a osteoporózou.